OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
I když pročesáme celé Spojené státy od Texasu až po Aljašku, jen těžko narazíme na větší deathmetalovou ikonu než jsou CANNIBAL CORPSE. Buffalští řezníci (omlouvám se za tu třeskutě provařenou formulaci, leč nelze jinak) se již dávno stali žánrovým symbolem, žijící legendou a nesmrtelnou klasikou staré školy, ke které vzhlíží, vzhlížely a troufám si konstatovat, že i nadále vzhlížet budou desítky a desítky následovníků. Permanentní pobyt v první linii však vykonal své, poslední odlesk starých časů se už dávno rozplynul nad floridskými slatiništi a euforické pocity z „The Bleeding“ a „Vile“ častokrát nahradila jen nepříjemná pachuť nenaplněných očekávání. Řečeno možná trochu drsně, leč jen těžko mi budete vyvracet tvrzení, že od pátého alba to jde s CANNIBAL CORPSE dolů vodou. Pravda, i tak se současná výkonnostní laťka kapely nenachází zrovna dvakrát nízko, ovšem nevěřím, že ještě někdy dosáhne takových výšin jako na kultovních záznamech z poloviny let devadesátých.
Předtím, než se podíváme do útrob jubilejní desáté studiové desky, mi ještě dovolte vysypat kypící popelník na hlavy několika redaktorů včetně té mé, neboť recenze „Kill“ měla být k dispozici k datu vydání a nikoliv bezmála rok po něm. I přes to ale můžeme dnešní posudek považovat za aktuální, protože už za několik hodin zamíří CANNIBAL CORPSE na shnilá prkna pražského Abatonu, kde vystoupí spolu s holandskými blastmasters DISAVOWED.
První věcí, která skalní fans americké modly dozajista zaskočí, je nezvykle pojatá obálka. K velkému překvapení se na titulní straně nevyjímá obludná malůvka z dílny Vincenta Lockeho, ale jen logo kapely a velký nápis „KILL“. Cenzoři tedy mohou spokojeně odložit lupy a CANNIBAL CORPSE zase nemusí narychlo slepovat nějaký ten náhradní a méně ofenzivní coverart. Grafickým designem však veškeré revoluční převraty končí, dále už se jede ve starých dobrých, leč místy už notně vyjetých kolejích. Nejprve ale budeme smekat klobouky, konkrétně pak před panem „Corpsegrinderem“ Fisherem, neb tento panáček s věčně zavilým výrazem ve tváři znovu vystřihl skutečně obdivuhodné vokální dřevorubectví. Nemám na mysli ani tak jeho intenzitu ale spíše jeho (ať to zní jakkoli paradoxně) „srozumitelnost“. Dokonce i v rychlejších skladbách jako je třeba otvírák „Time To Kill Is Now“ je možné Fisherův sick growl alespoň částečně „číst“, což u zpěváků brutal deathmetalových kapel není zrovna častým úkazem. Osobně nijak nerozděluji tvorbu CANNIBAL CORPSE na období „před Barnesem“ a „po Barnesovi“, obě etapy existence kapely mají něco do sebe, nicméně musím přiznat, že současné počínání George Fishera kvituji s čím dál tím větším potěšením (možná k tomu přispívá i otravné šaškování Chrise Barnese v řadách nesmírně slabých SIX FEET UNDER). Pozitivem „Kill“ je i Rutanova produkce (vida, že to jde Eriku, jak rád bys teď předělal „King Of All Kings“, co?) a již tradičně spolehlivé instrumentální i skladatelské schopnosti členů kapely.
„Kill“ mě sice uspokojilo o trochu více než jeho nevýrazný předchůdce „The Wretched Spawn“, nicméně s hostinou při příležitosti vydání „Vile“ nebo ještě lépe pak „The Bleeding“ se to opravdu srovnat nedá. CANNIBAL CORPSE jednoduše natočili vyšší standard, nic více ale ani nic méně. Za podobné výkyvy směrem nahoru buďme vděční, novinka buffalských vrahounů totiž daleko více baví, než nudí sterilním rutinérským defilé. A to u studiového záznamu s pořadovým číslem deset není zrovna obvyklý jev, co říkáte?
Nové album CANNIBAL CORPSE.
7 / 10
George "Corpsegrinder" Fisher
- zpěv
Rob Barrett
- kytara
Pat O'Brien
- kytara
Alex Webster
- baskytara
Paul Mazurkiewicz
- bicí
1. The Time To Kill Is Now
2. Make Them Suffer
3. Murder Worship
4. Necrosadistic Warning
5. Five Nails Through The Neck
6. Purification By Fire
7. Death Walking Terror
8. Barbaric Bludgeonings
9. The Discipline Of Revenge
10. Brain Removal Device
11. Maniacal
12. Submerged In Boiling Flesh
13. Infinite Misery
Violence Unimagined (2021)
Red Before Black (2017)
A Skeletal Domain (2014)
Torturing And Eviscerating Live (2013)
Make Them Suffer (Live) (SP) (2013)
Dead Human Collection: 25 Years Of Death Metal (2013)
Torture (2012)
Evisceration Plague (2009)
Kill (2006)
The Wretched Spawn (2004)
Worm Infested (MCD) (2002)
Gore Obsessed (2002)
Live Cannibalism (live) (2000)
Bloodthirst (1999)
Gallery Of Suicide (1998)
Vile (1996)
The Bleeding (1994)
Hammer Smashed Face (MCD) (1993)
Tomb Of The Mutilated (1992)
Butchered At Birth (1991)
Eaten Back To Life (1990)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 40:23
Produkce: Erik Rutan
Studio: Mana Recording Studio (St. Petersburg, Florida)
Písať o novom albume CANNIBAL CORPSE je ako vyznávať originálnym spôsobom lásku žene, s ktorou žijete v 40-ročnom spokojnom partnerskom zväzku. Je naozaj nesmierne náročné napísať niečo nové, neopakovať sa. Propagačné materiály vydavateľstva to potvrdzujú - už takmer desať rokov trepú o zákaze hrania niektorých skladieb v Nemecku a Austrálii a o účinkovaní Kanibalov v Ace Venturovi. No proste zúfalstvo nad zúfalstvo.
Keď som pre rokmi robil rozhovory s Patom O´Brienom a Corpsegrinderom, netušil som, že ich "budeme stále rýchlejší, technickejší, brutálnejší a vydáme množstvo ďalších albumov" takto naberie na aktuálnosti.
"Kill" je výborná fošňa, o tom niet pochýb. CANNIBAL CORPSE na nej dovádzajú do extrému to, čo bolo už na doske "Bloodthirst" v podstate dokonalé - technický brutal death, ktorý poteší, ale znalca tvorby ani za máčny mak neprekvapí. Fakt by som chlapom doprial tradičný vzorec "experimentálny album a vzápätí návrat ku koreňom". Možno by to potrebovali.
V každom prípade ide pri "Kill" o kus poctivo odvedenej krvavej práce, o výsledkoch ktorej sa môže 90-tim percentám súčasnej scény stále iba snívať.
da sa ale uz by fakt mali vzniest do svojej tvorby trochu inovacie lebo minimalne posledne tri albumy sa zlievaju dokopy a je to o tom istom. ved uz aj six feet under su znamejsi jak oni a predavaju viac albumov
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.